Rowerowy weekend

Rajd śladem inwestycji unijnych oraz tweedowa jazda po Parku Śląskim to propozycje na najbliższą niedzielę

Rodzinny Rajd Rowerowy śladem inwestycji dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wyruszy w niedzielę 25 października br. sprzed Muzeum Śląskiego (start o godz. 12:00). Uczestnicy odwiedzą m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Park Śląski, Śląskie ZOO, kolejkę linową „Elka”, skansen, Szyb „Prezydent” w Chorzowie. Metę rajdu zaplanowano w Parku Śląskim, w Rosarium (ok. godz. 14:00, rozdanie nagród ok. godz. 16:00) Dla uczestników rajdu oraz ich rodzin zostanie zorganizowany piknik, gdzie można będzie rozwiązać „unijne” konkursy z nagrodami.

Więcej o rajdzie rowerowym na stronie RPO.

Przy okazji Rodzinnego Rajdu Rowerowego zaplanowano także spotkanie w angielskim stylu – oficer rowerowy województwa śląskiego zwołuje pierwszą tweedową jazdę na Śląsku - Tweed Ride Silesia. Warunki udziału są proste:

  • rower,
  • trochę fantazji,
  • wypada mieć tweedową marynarkę (panowie) lub garsonkę (panie).

Spotykanie rozpocznie się w najbliższą niedzielę o 14:00 w Rosarium Parku Śląskiego.


Rower to elegancja! Lansujemy miejski styl, modę ulicy, kulturę rowerową Kopenhagi, Paryża, Londynu czy Berlina. A więc "ubrania rowerowe" - jak "oddychające" koszulki, "rajtuzy z pampersem" i buty połączone z pedałami za pomocą zatrzasków - to nie ten kierunek. Raczej randka, wyjście do teatru, kina czy pubu. "Obowiązują stroje wieczorowe" - panie w szpilkach, panowie w marynarkach... Naszym celem jest promocja jazdy rowerem na co dzień, a nie sportów rowerowych. Przełamujemy stereotyp rowerzysty-sportowca.

Pomysł Tweed Ride narodził się w Wielkiej Brytanii, ale szybko przyjął się także w innych krajach. Dziś tweedowe rajdy odbywają się regularnie w wielkich metropoliach i małych miasteczkach europejskich od Lizbony po Moskwę. Z najefektowniejszych przejazdów zasłynęły Wiedeń, Madryt i St. Petersburg. Dziś do tego grona dołączyć może Śląskie.


Po niedzielnych rowerowych emocjach zapraszamy również na wtorkową konferencję rowerową połączoną z warsztatami.

„Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka” – to tytuł konferencji skierowanej do nauczycieli wychowania komunikacyjnego oraz osób zajmujących się problematyką ruchu rowerowego w instytucjach samorządowych, organizacjach pozarządowych i policji. Jest to pierwsza konferencja tego typu organizowana w województwie.

Podczas konferencji przedstawione zostaną dane dotyczące wypadków drogowych z udziałem rowerzystów oraz analiza ich przyczyn. Zaprezentowane będą też doświadczenia z zakresu edukacji rowerowej z Lublina i Krakowa oraz doświadczenia francuskie w tej dziedzinie. Odbędą się warsztaty szkoleniowe „Rowerowa szkoła” prowadzone przez Cezarego Grochowskiego z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się 27 października br., w Sali Błękitnej Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach (ul. Ligonia 46) w godzinach od 10.00 do 15.30.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (32) 20 78 271.